16 лютого 1907 року в Миколаєві зусиллями видатного українського історика і композитора Миколи Аркаса зареєстроване товариство «Просвіта», яке нараховувало 180 активних членів.
Урочисте відкриття відбулося 25.02.1907 за сприяння миколаївського градоначальника, контр-адмірала В.М.Зацаренного. У статуті метою організації було визначено: «допомогти розвиткові української культури і просвіті українського народу його рідною мовою». Культурно-освітню діяльність поширило на Вознесенськ, Олешки, Херсон. У роки Першої світової війни надавало пожертви військовим госпіталям та діючій армії, спонсорувало Тетянинський комітет допомоги зруйнованим війною територіям. Товариство організовувало мітинги, маніфестації. Члени Миколаївської «Просвіти» висловили підтримку Українській Центральній Раді.
Перший голова Миколаївської «Просвіти» Микола Миколайович Аркас — український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик, син адмірала М.А.Аркаса, головного командира Чорноморського флоту, військового губернатора Миколаєва. Народився в Миколаєві 26.12.1852 (07.01.1853) Отримав освіту в Училищі правознавства у Петербурзі, Одеській гімназії, на фізико-математичному факультеті Новоросійського університету в Одесі. У 1875-1881 рр. служив у морському відомстві в Миколаєві. Захоплювався мистецтвом кобзарів і бандуристів, яких запрошував з усієї України, оселяв у своєму будинку. З ініціативи та коштом М.Аркаса в с. Христофорівка (Баштанський район) побудовано земську школу. Як меценат, значною мірою покривав фінансові потреби «Просвіти», допомагав газеті «Рада», надсилав гроші М.Грушевському на будівництво студентського гуртожитку у Львові. Автор монографії «Історія України-Русі», поеми «Гетьман Пилип Орлик». Творчий доробок як композитора складають солоспіви, вокальні ансамблі й обробки українських народних пісень, найзначнішим твором стала опера «Катерина» за поемою Тараса Шевченка (1890 р.). Помер 13 (26) березня 1909 року від серцевого нападу, похований в Миколаєві. На його честь у Миколаєві встановлено пам’ятний знак — мідну стіну з барельєфом, відкрито меморіальну дошку на будинку, де він народився, засновано обласну культурологічну премію, названо вулиці у Києві, Львові, Баштанці.
Ілюстрації з мережі Інтернет.