01 липня 1993 року було створено 1 окремий батальйон морської піхоти та розпочато формування морської піхоти як роду сил.

Формування військової частини було розпочато 20.05.1993 військовослужбовцями морської піхоти ЧФ, які прийняли Військову присягу на вірність Українському народові. До них також долучилися військовослужбовців українських повітрянодесантних військ.

01 липня 1993 року було створено 27-й (у подальшому – 1-й) окремий батальйон морської піхоти командиром якого став підполковник Олександр Голобородов, та розпочато формування морської піхоти як роду сил. Частина неодноразово передислоковувалась – до Севастополя (у 1997 р.), Краснокам’янки (у 2001 р.), Феодосії (у 2004 р.).

Особовий склад батальйону брав участь у більшості навчань, у тому числі міжнародних, до яких були долучені активи ВМС України. 25-28 липня 1995 року на загальновійськовому полігоні «Широкий Лан» у Миколаївській області проведено перше спільне україно-американське навчання «Миротворча місія морської піхоти – 95». 12-30 серпня 1996 року на базі морської піхоти США в Кемп-Леджуні рота морської піхоти ВМС України взяла участь у навчаннях „Кооператив оспрей-96”, до яких залучалися морські піхотинці з 19 країн. Це було перше міжнародне навчання за межами України, де взяли участь українські морські піхотинці, навченість яких високо оцінив командувач Об’єднаних сил НАТО в Атлантиці генерал Джон Шихан.

04 квітня – 15 листопада 2009 року окремий батальйон морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України виконував бойові завдання 12 ротації у складі спільного українсько-польського миротворчого батальйону «УкрПолБат» багатонаціональної тактичної групи «East» сил KFOR у Косово. Протягом 7 місяців українські морські піхотинці виконували на Балканах завдання з підтримання миру та безпеки на території муніципалітету Штрпце.

01 липня – 30 грудня 2011 року підрозділ 1 окремого батальйону морської піхоти ВМС ЗС України став першим підрозділом Збройних Сил України, який заступив на бойове чергування у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу. Рота морської піхоти під командуванням капітана Олега Савінова після проведення сертифікації іноземними військовими спеціалістами з 12 країн та відпрацюванням практичних дій під час навчання «Сі Бриз – 2011» вперше виконувала завдання бойового чергування у бойовій тактичній групі Європейського союзу «HelBRoC». Під час чергування підрозділ удосконалював бойову готовність під час 5 навчань, зокрема КШН «Адекватне реагування – 2011» на полігоні Опук, багатонаціональному навчанні «Ротаційні сили Чорноморського регіону – 2011» на полігоні Бадабаг (Румунія)

08 січня 2014 року дві роти морської піхоти 1 окремого батальйону морської піхоти після відповідної сертифікації розпочали несення бойового чергування у складі бойової тактичної групи Європейського Союзу HelBRoC та у складі сил негайного реагування НАТО.

Під час російської агресії в Криму особовий склад батальйону чинив рішучий опір окупантам. 23-24 березня 2014 року в Феодосії підрозділами російських військ за підтримки загонів спецпризначення ГРУ ГШ ЗС РФ, вертольотів і бронетехніки штурмом було взято військове містечко 1 окремого батальйону морської піхоти. Для створення відповідної картинки у ЗМІ використовувалися особи, переодягнені в однострої кубанського козацтва. Командир батальйону морської піхоти підполковник Дмитро Делятицький та його заступник по роботі з особовим складом майор Ростислав Ломтєв під час штурму і бою були захоплені і трималися в заручниках.

Вірні Українському народові військовослужбовці батальйону прибули до нових пунктів дислокації військових частин, склали основу сформованої бригади морської піхоти, яка з вересня 2014 року виконує бойові завдання в районі проведення АТО та ООС на території Донецької та Луганської областей, спочатку складом ротної тактичної групи, а з 2015 року – у повному складі батальйону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *